Gambero Rosso 2014

The 27th edition of Gambero Rosso is online now. All new 3-glass wines is online here at Vinhulen.dk. 414 wines med maximum rating of 3 glasses.


Den 27. udgave af Gambero Rosso er nu klar på Vinhulen.dk. Listen over 3-glas vindere i Gambero Rosso 2014 er fuldt opdateret.
Gambero Rosso har i år besøgt mere end 2.400 vingårde og smagt på over 20.000 italienske vine gennem året. 414 af vinene har modtaget maksimale 3 glas.

Årets særlige vine og udmærkelser

Årets hvidvin: Alto Adige Pinot Bianco Sirmian 2012 - Cantina Nals Margreid
Årets rødvin: Amarone Classico della Valpolicella Calcarole 2009 - Guerrieri Rizzardi
Årets mousserende vin: Alta Langa Metodo Classico Zero 2007 - Enrico Serafino
Årets søde vin: Orvieto Classico Superiore Muffa Nobile Calcaia 2010 - Barberani
Årets vinhus: Collemassari, Toscana
Årets nykommer: Pala, Sardinien

Toscana

Baffo Nero ’11 Rocca di Frassinello
Biserno ’10 Tenuta di Biserno
Bolgheri Rosso Sup. Grattamacco ’10 Podere Grattamacco
Bolgheri Sassicaia ’10 Tenuta San Guido
Bolgheri Sup. Argentiera ’10 Tenuta Argentiera
Bolgheri Sup. Campo al Fico ’10 I Luoghi
Bolgheri Sup. Castello di Bolgheri ’10 Castello di Bolgheri
Bolgheri Sup. Ornellaia ’10 Tenuta dell' Ornellaia
Bolgheri Sup. Sapaio ’10 Podere Sapaio
Bolgheri Sup. Sondraia ’10 Poggio al Tesoro
Brunello di Montalcino ’08 Tenuta Le Potazzine
Brunello di Montalcino ’08 Uccelliera
Brunello di Montalcino Bramante Ris. ’07 Podere San Lorenzo
Brunello di Montalcino Cerretalto '07 Casanova di Neri
Brunello di Montalcino Fornace ’08 Le Ragnaie
Brunello di Montalcino Madonna delle Grazie ’08 Il Marroneto
Brunello di Montalcino Phenomena Ris. ’07 Sesti - Castello di Argiano
Brunello di Montalcino Poggio al Vento Ris. ’06 Tenuta Col d'Orcia
Brunello di Montalcino PS Ris. ’07 Siro Pacenti
Brunello di Montalcino Ris. ’07 Biondi Santi - Tenuta Il Greppo
Brunello di Montalcino Ris. ’07 Canalicchio di Sopra
Brunello di Montalcino Ris. ’07 Le Chiuse
Brunello di Montalcino Ris. ’07 Poggio di Sotto
Brunello di Montalcino Schiena d'Asino ’08 Mastrojanni
Brunello di Montalcino V. delle Raunate ’08 Mocali
Caberlot ’10 Podere Il Carnasciale
Chianti Cl. ’11 Borgo Salcetino
Chianti Cl. ’09 Castell'in Villa
Chianti Cl. ’11 Castello di Monsanto
Chianti Cl. ’10 Fontodi
Chianti Cl. ’10 Val delle Corti
Chianti Cl. Baron'Ugo Ris. ’09 Monteraponi
Chianti Cl. Bugialla Ris. ’09 Poggerino
Chianti Cl. Colledilà ’10 Barone Ricasoli
Chianti Cl. Fizzano Ris. ’10 Rocca delle Macìe
Chianti Cl. Fontalpino ’11 Fattoria Carpineta Fontalpino
Chianti Cl. Le Corti ’10 Fattoria Le Corti
Chianti Cl. Ris. ’09 Badia a Coltibuono
Chianti Cl. Ris. ’10 Brancaia
Chianti Cl. Ris.’09 Castello d'Albola
Chianti Cl. Ris. ’10 Castello di Volpaia
Chianti Cl. Ris. ’10 Le Miccine
Chianti Cl. Vign. di Campolungo Ris. ’09 Lamole di Lamole
Coevo ’10 Famiglia Cecchi
Colline Lucchesi Tenuta di Valgiano ’10 Tenuta di Valgiano
Cortona Syrah ’10 Stefano Amerighi
Cortona Syrah Il Castagno ’10 Dionisio
Dofana '10 Carpineta Fontalpino
Fontalloro ’10 Fattoria di Felsina
I Sodi di S. Niccolò ’09 Castellare di Castellina
Le Pergole Torte ’10 Montevertine
Montecucco Sangiovese Lombrone Ris. '09 Colle Massari
Montecucco Sangiovese ’10 Montesalario
Morellino di Scansano Calestaia Ris. ’09 Roccapesta
Morellino di Scansano Madrechiesa Ris. ’10 Terenzi
Nobile di Montepulciano ’10 Conventino
Nobile di Montepulciano ’10 Fattoria del Cerro
Nobile di Montepulciano ’10 Salcheto
Nobile di Montepulciano Nocio dei Boscarelli '09 Boscarelli
Oreno ’10 Tenuta Sette Ponti
Orma ’10 Podere Orma
Paleo Rosso ’10 Le Macchiole
Poggiassai ’10 Poggio Bonelli
Poggio ai Chiari ’06 Colle Santa Mustiola
Poggio de' Colli '11 Piaggia
Rocca di Frassinello ’11 Rocca di Frassinello
Siepi ’10 Castello di Fonterutoli
Suisassi ’10 Due Mani
Torrione ’11 Fattoria Petrolo
Veneroso ’10 Tenuta di Ghizzano
Vernaccia di S. Gimignano Campo della Pieve ’11 Il Colombaio di Santa Chiara
Vernaccia di S. Gimignano Ris. ’10 Fontaleoni
Vigorello ’10 San Felice

Piemonte:

Alta Langa Brut Zero Cantina Maestra ’07 Enrico Serafino
Barbaresco Asili ’10 Ca' del Baio
Barbaresco Camp Gros Martinenga ’09 Tenute Cisa Asinari dei Marchesi di Grésy
Barbaresco Crichët Pajé ’04 I Paglieri - Roagna
Barbaresco Currà ’10 Cantina del Glicine
Barbaresco Gallina ’09 Piero Busso
Barbaresco Pajoré ’10 Sottimano
Barbaresco Rabajà ’10 Giuseppe Cortese
Barbaresco Rabajà ’10 Bruno Rocca
Barbaresco Rombone ’09 Fiorenzo Nada
Barbaresco Roncaglie Ris. ’08 Bel Colle
Barbaresco Ronchi ’10 Albino Rocca
Barbaresco Serraboella ’09 F.lli Cigliuti
Barbaresco Vign. in Ovello Ris. ’08 Produttori del Barbaresco
Barbera d'Asti Montebruna ’11 Braida
Barbera d'Asti Pomorosso ’10 Coppo
Barbera d'Asti Sup. La Mandorla ’10 Luigi Spertino
Barbera d'Asti Sup. Nizza Acsé ’10 Scrimaglio
Barbera d'Asti Sup. Nizza Sotto la Muda ’10 Paolo Avezza
Barbera del M.to Sup. Cima ’07 Giulio Accornero e Figli
Barolo ’09 Bartolo Mascarello
Barolo Arborina ’09 Elio Altare
Barolo Baudana Luigi Baudana ’09 G. D. Vajra
Barolo Bric del Fiasc ’09 Paolo Scavino
Barolo Bricco Fiasco ’09 Azelia
Barolo Bricco Pernice ’08 Elvio Cogno
Barolo Bricco Rocche ’09 Ceretto
Barolo Brunate ’09 Mario Marengo
Barolo Bussia ’09 Giacomo Fenocchio
Barolo Bussia Dardi Le Rose ’09 Poderi Colla
Barolo Ca' Mia ’09 Brovia
Barolo Cerequio ’09 Michele Chiarlo
Barolo Gavarini Chiniera ’09 Elio Grasso
Barolo La Serra ’09 Giovanni Rosso
Barolo Le Coste ’09 Diego Conterno
Barolo Le Rocche del Falletto Ris. ’07 Bruno Giacosa
Barolo Liste ’08 Giacomo Borgogno & Figli
Barolo Marenca ’09 Luigi Pira
Barolo Massara ’08 Castello di Verduno
Barolo Monfortino Ris. ’06 Giacomo Conterno
Barolo Monprivato ’08 Giuseppe Mascarello e Figlio
Barolo Monvigliero ’09 F.lli Alessandria
Barolo Ornato ’09 Pio Cesare
Barolo Ravera ’08 Flavio Roddolo
Barolo Rocche dell'Annunziata ’09 Renato Corino
Barolo Rocche di Castiglione ’09 Oddero Poderi e Cantine
Barolo Sarmassa ’09 Marchesi di Barolo
Barolo Sottocastello ’08 Ca' Violav Barolo V. Cerretta ’09 Ca' Rome' - Romano Marengo
Barolo V. del Gris ’09 Conterno Fantino
Barolo V. Lazzairasco ’09 Guido Porrov Barolo Villero Ris. ’06 Vietti
Carema Et. Bianca Ris. ’09 Cantina dei Produttori Nebbiolo di Carema
Carema Et. Nera ’08 Ferrando
Colli Tortonesi Timorasso Derthona ’11 Luigi Boveri
Colli Tortonesi Timorasso Fausto ’11 Vigne Marina Coppi
Colline Novaresi Gattinara ’09 Torraccia del Piantavigna
Dogliani Papà Celso ’11 Abbona
Dogliani Sup. Bricco Botti ’10 Pecchenino
Dolcetto di Ovada Sup. Du Riva ’10 Luigi Tacchino
Erbaluce di Caluso La Rustìa ’12 Orsolani
Erbaluce di Caluso Le Chiusure ’12 Favaro
Gattinara Osso S. Grato ’09 Antoniolo
Gavi del Comune di Gavi Monterotondo ’11 Villa Sparina
Ghemme Chioso dei Pomi ’07 Rovellotti
Langhe Bianco Hérzu ’11 Ettore Germano
Langhe Nebbiolo Costa Russi ’10 Gaja
M.to Rosso Sonvico ’09 Cascina La Barbatella
Montecitorio ’11 Vigneti Massa
Nebbiolo d'Alba Cumot ’10 Bricco Maiolica
Roero Bric Valdiana ’11 Giovanni Almondo
Roero Mompissano Ris. ’10 Cascina Ca' Rossa
Roero Printi Ris. ’09 Monchiero Carbone
Roero Ròche d'Ampsèj Ris. ’09 Matteo Correggia
Roero Sudisfà Ris. ’10 Negro Angelo e Figli

Molise

Molise Aglianico Biorganic ’11 Di Majo Norante

Marche

Arshura ’11 Valter Mattoni
Castelli di Jesi Verdicchio Cl. Crisio Ris.’11 Casalfarneto
Castelli di Jesi Verdicchio Cl. Plenio Ris. ’10 Umani Ronchi
Castelli di Jesi Verdicchio Cl. V. Novali Ris. ’10Terre Cortesi Moncaro
Castelli di Jesi Verdicchio Cl. Villa Bucci Ris. ’10 Bucci
Il Pollenza ’10 Il Pollenza
Kupra ’10 Oasi degli Angeli
Offida Pecorino Artemisia ’12 Tenuta Spinelli
Rosso Piceno Sup. Roggio del Filare’10 Velenosi
Verdicchio dei Castelli di Jesi Cl. Il Cantico della Figura Ris. ’10 Andrea Felici
Verdicchio dei Castelli di Jesi Cl. San Paolo Ris. ’10 Pievalta
Verdicchio dei Castelli di Jesi Cl. San Sisto Ris. ’10 Fazi Battaglia
Verdicchio dei Castelli di Jesi Cl. Sel. GG Ris. ’08 Gioacchino Garofoli
Verdicchio dei Castelli di Jesi Cl. Sup. Ylice ’12 Poderi Mattioli
Verdicchio di Matelica Collestefano ’12 Collestefano
Verdicchio di Matelica Meridia ’10 Belisario
Verdicchio di Matelica Mirum Ris. ’11 La Monacesca
Verdicchio di Matelica Vign. Fogliano ’10 Bisci

Sicilien

Bianco Maggiore ’12 Cantine Rallo
Contea di Sclafani Cabernet Sauvignon ’10 Tasca d'Almerita
Contrada G ’11 Passopisciaro
Etna Bianco A' Puddara ’11 Tenuta di Fessina
Etna Bianco Arcuria ’11 Graci
Etna Bianco Sup. Pietramarina ’09 Benanti
Etna Rosso Feudo ’11 Girolamo Russo
Etna Rosso Santo Spirito ’11 Tenuta delle Terre Nere
Etna Rosso V. Barbagalli ’10 Pietradolce
Frappato Carolina Marengo ’11 Feudi del Pisciotto
Il Frappato ’11 Occhipinti
Malvasia delle Lipari Passito Ris. ’10 Hauner
Marsala Sup. Ambra Semisecco Ris. ’85 Carlo Pellegrino
Noto Santa Cecilia ’10 Planeta
Passito di Pantelleria Ben Ryé ’11 Donnafugata
Rosso del Soprano ’11 Palari
Sàgana ’11 Cusumano
Saia ’11 Feudo Maccari
Santagostino Rosso Baglio Sorìa ’11 Firriato

Emilia Romagna

Albana di Romagna Passito Regina di Cuori Ris. ’10 Gallegati
Lambrusco di Sorbara del Fondatore ’12 Chiarli 1860
Lambrusco di Sorbara Rimosso ’12 Cantina della Volta
Lambrusco di Sorbara V. del Cristo ’12 Cavicchioli U. & Figli
Reggiano Lambrusco Concerto ’12 Ermete Medici & Figli
Sangiovese di Romagna I Probi di Papiano Ris.’10 Villa Papiano
Sangiovese di Romagna Longiano Primo Segno ’11 Villa Venti
Sangiovese di Romagna Sup. Limbecca ’11 Paolo Francesconi
Sangiovese di Romagna Sup. NatoRe Ris. ’10 Maria Galassi
Sangiovese di Romagna Sup. Ora ’12 San Patrignano
Sangiovese di Romagna Sup. V. del Generale Ris. ’10 Casetto dei Mandorli

Trentino

Carmenère ’07 Tenuta San Leonardo
Fratagranda ’10 Pravis
Granato ’10 Foradori
Pinot Nero Rodel Pianezzi ’09 Pojer & Sandri
Teroldego Rotaliano Pini ’09 Roberto Zeni
Trentino Müller Thurgau Vigna delle Forche ’12 La Vis/Valle di Cembra
Trento Brut Altemasi Graal Ris. ’06 Cavit
Trento Brut Domini ’08 Abate Nero
Trento Brut Letrari Ris. ’08 Letrari
Trento Extra Brut Perlé Nero ’07 Ferrari
Trento Rotari Flavio Ris.’06 MezzaCorona

Apulien

Castel del Monte Rosso V. Pedale Ris.’10 Torrevento
Gioia del Colle Muro Sant'Angelo Contrada Barbatto ’10 Chiaromonte
Gioia del Colle Primitivo 17 ’10 Polvanera
Gioia del Colle Primitivo Et. Rossa ’11 Plantamura
Masseria Li Veli ’10 Masseria Li Veli
Merula ’11 Carvinea
Primitivo di Manduria Dunico ’10 Racemi
Primitivo di Manduria Es ’11 Gianfranco Fino
Primitivo La Signora ’10 Morella
Salice Salentino Rosso Ris. ’10 Leone de Castris
Salice Salentino Rosso Selvarossa Ris. ’10 Cantine Due Palme
Torcicoda ’11 Tormaresca
Torre Testa ’11 Rubino

Alto Adige

A. A. Cabernet Sauvignon Lafòa ’10 Cantina Produttori Colterenzio
A. A. Gewürztraminer Crescendo Aureus ’12 Tenuta Ritterhof
A. A. Gewürztraminer Kastelaz ’12 Elena Walch
A. A. Gewürztraminer Nussbaumer ’12 Cantina Tramin
A. A. Lago di Caldaro Cl. Sup. Leuchtenburg ’12 Erste+Neue
A. A. Lagrein Abtei Muri Ris. ’10 Cantina Convento Muri-Gries
A. A. Lagrein Taber Ris. ’11 Cantina Bolzano
A. A. Moscato Giallo Passito Serenade ’10 Cantina di Caldaro
A. A. Moscato Rosa ’11 Franz Haas
A. A. Müller Thurgau Feldmarschall von Fenner zu Fennberg ’11 Tiefenbrunner
A. A. Pinot Bianco Passion Ris. ’11 Cantina Produttori San Paolo
A. A. Pinot Bianco Sirmian ’12 Cantina Nals Margreid
A. A. Pinot Bianco St. Valentin ’11 Cantina Produttori San Michele Appiano
A. A. Pinot Bianco Vorberg Ris. ’10 Cantina Terlano
A. A. Pinot Nero Mazzon ’11 Gottardi
A. A. Pinot Nero Trattmann Ris. ’10 Cantina Girlan
A. A. Santa Maddalena Antheos ’12 Tenuta Waldgries
A. A. Sauvignon Andrius Andriano ’11 Cantina Terlano
A. A. Terlano Pinot Bianco ’12 Ignaz Niedrist
A. A. Terlano Pinot Bianco Eichhorn ’12 Manincor
A. A. Val Venosta Pinot Bianco Sonnenberg ’12 Cantina Meran Burggräfler
A. A. Valle Isarco Pinot Grigio ’12 Köfererhof - Günther Kershbaumer
A. A. Valle Isarco Riesling ’12 Strasserhof - Hannes Baumgartner
A. A. Valle Isarco Riesling Kaiton ’12 Kuenhof - Peter Pliger
A. A. Valle Isarco Sylvaner Praepositus ’12 Abbazia di Novacella
A. A. Valle Venosta Pinot Bianco Castel Juval ’12 Tenuta Unterortl - Castel Juval
A. A. Valle Venosta Riesling ’12 Falkenstein - Franz Pratzner

Umbrien

Cervaro della Sala ’11 Castello della Sala
Montefalco Sagrantino ’08 Adanti
Montefalco Sagrantino ’09 Tenuta Bellafonte
Montefalco Sagrantino ’09 Perticaia
Montefalco Sagrantino 25 Anni ’09 Arnaldo Caprai
Montefalco Sagrantino Colle alle Macchie ’09 Giampaolo Tabarrini
Montefalco Sagrantino Colleallodole ’10 Fattoria Colleallodole
Orvieto Cl. Sup. Calcaia ’10 Barberani
Orvieto Cl. Sup. Campo del Guardiano ’11 Palazzone
Orvieto Cl. Sup. Il Bianco ’12 Decugnano dei Barbi
Torgiano Rosso V. Monticchio Ris. ’08 Lungarotti

Lazio

Baccarossa 2011 Poggio Le Volpi
Cesanese del Piglio Romanico 2011 Coletti Conti
Ferentano 2011 Falesco
Montiano 2011 Falesco
Poggio della Costa 2012 Sergio Mottura

Sardinien

Alghero Rosso Marchese di Villamarina ’08 Tenute Sella & Mosca
Barrua ’10 Agricola Punica
Cannonau di Sardegna Dule Ris.’10 Giuseppe Gabbas
Cannonau di Sardegna Mamuthone ’11 Giuseppe Sedilesu
Cannonau di Sardegna Ris. ’11 Pala
Cannonau di Sardegna Sileno Ris. ’10 Ferruccio Deiana
Cannonau di Sardegna Vinìola Ris. ’10 Cantina Dorgali
Capichera ’12 Capichera
Carignano del Sulcis Is Arenas Ris. ’09 Sardus Pater
Carignano del Sulcis Sup. Terre Brune ’09 Cantina di Santadi
Semidano di Mogoro Sup. Puistèris ’10 Cantina di Mogoro – Il Nuraghe
Turriga ’09 Argiolas
Vermentino di Gallura Sup. Sciala ’12 Surrau

Friuli

Braide Alte ’11 – Livon
Breg Anfora ’06 – Gravner
COF Friulano ’11 – Meroi
COF Friulano V. delle Robinie ’11 – Ron Soreli
COF Merlot Vigne Cinquant’Anni ’09 – Le Vigne di Zamò
COF Pinot Bianco Zuc di Volpe ‘ 12 – Volpe Pasini
COF Pinot Grigio ’12 – Torre Rosazza
COF Rosazzo Terre Alte ’11 – Livio Felluga
COF Rosso Sacrisassi ’11 – Le Due Terre
COF Sauvignon ’12 – Volpe Pasini
Collio – Collio’12 – Ronco Blanchis
Collio Friulano ’12 – Toros
Collio Malvasia ’12 – Doro Princic
Collio Malvasia ’12 – Raccaro
Collio Malvasia ’12 – Ronco dei Tassi
Collio Malvasia Miklus ’10 – Draga
Collio Malvasia ’09 – Podversic
Collio Sauvignon Ronco delle Mele ’12 – Venica
Friuli Grave Pinot Bianco ’12 – Le Monde
Friuli Isonzo Friulano Dolèe ’11 – Vie di Romans
Friuli Isonzo Pinot Grigio Gris ’11 – Lis Neris
Ograde ’11 – Skerk
Vintage Tunina ’11 – Jermann

Veneto

Amarone della Valpolicella Cl. Calcarole’09 Guerrieri Rizzardi
Amarone della Valpolicella Campo dei Gigli ’08 Tenuta Sant’Antonio
Amarone della Valpolicella Cl. ’09 Allegrini
Amarone della Valpolicella Cl. ’06 Cav. G. B. Bertani
Amarone della Valpolicella Cl. ’06 Zymè
Amarone della Valpolicella Cl. Campolongo di Torbe ’07 Masi
Amarone della Valpolicella Cl. Pegrandi ’09 Odino Vaona
Amarone della Valpolicella Cl. Vign. Monte Ca’ Bianca ’08 Lorenzo Begali
Amarone della Valpolicella Cl. Vign. Monte Sant’Urbano ’09 Viticoltori Speri
Amarone della Valpolicella Ris. ’07 Brigaldara
Bardolino Cl. Brol Grande ’11 Le Fraghe
Cartizze V. La Rivetta Villa Sandi
Colli Berici Carmenere Oratorio di San Lorenzo Ris. ’09 Inama
Colli Euganei Rosso Gemola ’09 Vignalta
Colli Euganei Rosso Serro ’10 Il Mottolo
Custoza Sup. Amedeo ’11 Cavalchina
Custoza Sup. Ca’ del Magro ’11 Monte del Frà
Lugana Sup. Molceo ’11 Ottella
Montello e Colli Asolani Il Rosso dell’Abazia ’10 Serafini & Vidotto
Recioto della Valpolicella Cl. ’01 Giuseppe Quintarelli
Soave Cl. Campo Vulcano ’12 I Campi
Soave Cl. La Rocca ’11 Leonildo Pieropan
Soave Cl. Le Bine de Costiola ’11 Tamellini
Soave Cl. Monte Alto ’11 Ca’ Rugate
Soave Cl. Monte Carbonare ’11 Suavia
Soave Cl. Monte de Toni ’12 I Stefanini
Soave Cl. Staforte ’11 Graziano Prà
Soave Sup. Il Casale ’12 Agostino Vicentini
Valdobbiadene Brut Rive di Col San Martino Cuvée del Fondatore Graziano Merotto ’12 Merotto
Valdobbiadene Extra Dry Giustino B. ’12 Ruggeri & C.
Valdobbiadene Rive di Farra di Soligo Brut Col Credas ’12 Adami
Valpolicella Cl. Sup. Campo Casal Vegri ’11 Ca’ La Bionda
Valpolicella Cl. Sup. Camporenzo ’10 Monte dall’Ora
Valpolicella Cl. Sup. Maternigo ’11 F.lli Tedeschi
Valpolicella Cl. Sup. Sanperetto ’11 Roberto Mazzi
Valpolicella Sup. ’09 Marion

Abruzzo

Montepulciano d’Abruzzo Cocciapazza 2010 – Torre dei Beati
Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane Adrano 2010 – Villa Medoro
Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane Neromoro Ris. 2009 – Bruno Nicodemi
Montepulciano d’Abruzzo I Vasari 2010 – F.lli Barba
Montepulciano d’Abruzzo Marina Cvetic 2010 – Masciarelli
Montepulciano d’Abruzzo Nativae 2012 – Tenuta Ulisse
Montepulciano d’Abruzzo Ris. 2009 – Castorani
Montepulciano d’Abruzzo Ris. 2008 – Contesa
Pecorino 2011 – Luigi Cataldi Madonna
Pecorino – 2012 – Tiberio
Trebbiano d’Abruzzo 2011 – Valentini
Trebbiano d’Abruzzo C’Incanta 2010 – Cantina Tollo
Trebbiano d’Abruzzo V. di Capestrano 2011 – Valle Reale

Basilicata

Aglianico del Vulture Don Anselmo ’09 Paternoster
Aglianico del Vulture La Firma ’10 Cantine del Notaio
Aglianico del Vulture Re Manfredi ’10 Terre degli Svevi
Aglianico del Vulture Titolo ’11 Elena Fucci

Lombardiet

Franciacorta Brut Blanc de Noirs ’09 Le Marchesine
Franciacorta Brut Collezione Esclusiva Giovanni Cavalleri ’05 Cavalleri
Franciacorta Brut Emozione ’09 Villa
Franciacorta Brut Extrême Palazzo Lana Ris.’06 Guido Berlucchi & C.
Franciacorta Brut Nature ’09 Barone Pizzini
Franciacorta Cuvée Annamaria Clementi Ris.’05 Ca’ del Bosco
Franciacorta Extra Brut ’07 Lo Sparviere
Franciacorta Extra Brut Vittorio Moretti Ris. ’06 Bellavista
Franciacorta Nature Enrico Gatti
Franciacorta Pas Dosé 33 Ris.’06 Ferghettina
Franciacorta Zero ’09 Contadi Castaldi
Lugana Brolettino ’11 Ca’ dei Frati
Lugana Molin ’12 Provenza – Cà Maiol
Lugana Sup. Sel. Fabio Contato ’11 Provenza – Cà Maiol
OP Barbera Dodicidodici ’11 Castello di Cigognola
OP Brut Cl. ’08 Monsupello
OP Pinot Nero Brut Cl. 1870 ’09 F.lli Giorgi
OP Pinot Nero Giorgio Odero ’10 Frecciarossa
OP Pinot Nero Noir ’10 Tenuta Mazzolino
Valtellina Sforzato Ronco del Picchio ’09 Sandro Fay
Valtellina Sfursat 5 Stelle ’10 Nino Negri
Valtellina Sfursat Fruttaio Ca’ Rizzieri ’09 Aldo Rainoldi
Valtellina Sup. Sassella San Lorenzo ’10 Mamete Prevostini

Valle d'Aosta

Valle d’Aosta Chambave Moscato Passito Prieuré 2011 Crotta di Vegneron
Valle d’Aosta Chambave Muscat Flétri 2011 Vrille
Valle d’Aosta Chardonnay 2012 Di Barrò
Valle d’Aosta Petite Arvine 2012 Ottin
Valle d’Aosta Petite Arvine 2012 Château Feuillet
Valle d’Aosta Pinot Gris 2012 Lo Triolet

Ligurien

Cinque Terre ’12 Bonanini
Colli di Luni Vermentino Et. Nera ’12 Cantine Lunae Bosoni
Colli di Luni Vermentino Il Maggiore ’12 Ottaviano Lambruschi
Riviera Ligure di Ponente Pigato ’12 Maria Donata Bianchi
Riviera Ligure di Ponente Pigato Cycnus ’12 Poggio dei Gorleri
Riviera Ligure di Ponente Pigato U Baccan ’11 Bruna
Rossese di Dolceacqua ’12 Terre Bianche

Calabrien

Cirò Rosso Duca Sanfelice Ris.’11 Librandi
Grisara ’12 Roberto Ceraudo
Masino ’11 Greco
Moscato Passito ’12 Luigi Viola