DueMilaVini 2013

I 2013 udgaven af guiden DuaMilaVini har holdet bag testet mere end 15.000 vine fra vingårde rundt om i hele Italien. 480 af disse vine er vurderet til at være 5 drueklaser værd. Det er den maksimale bedømmelse som organisationen af italienske sommerliers kan give.

Valle d’Aosta (5)
Vallée d’Aoste Chambave Moscato Passito Prieuré 2010, La Crotta di Vegneron
Vallée d’Aoste Chardonnay Cuvée Bois 2010, Les Cretes
Vallée d’Aoste Chardonnay Elevé en Fut de Chene 2011, Anselmet
Vallée d’Aoste Petite Arvine 2011, Ottin
Vallée d’Aoste Pinot Gris Elevé en Barrique 2010, Lo Triolet

Piemonte (99)
Barbera d’Asti Superiore Bionzo 2010, La Spinetta
Barolo Campe’ 2008 La Spinetta
Barolo Aeroplan Servaj 2007, Domenico Clerico
Barolo Ciabot Mentin 2008, Domenico Clerico
Barolo Bricco Rocche Bricco Rocche 2008, Ceretto
Barolo Bricco Rocche Brunate 2008, Ceretto
Barolo Le Rocche del Falletto Riserva 2007, Bruno Giacosa
Barbaresco Asili 2009, Bruno Giacosa
Barolo Cascina Francia 2008, Giacomo Conterno
Barolo Monfortino Riserva 2005, Giacomo Conterno
Barolo Broglio 2008, Schiavenza
Barolo Prapò 2008, Schiavenza
Barolo Ca’ Mia 2008, Brovia
Barolo Villero 2008, Brovia
Barolo Margheria 2008, Massolino
Barolo Vigna Rionda Riserva 2006, Massolino
Barolo Ginestra Casa Maté 2008, Elio Grasso
Barolo Runcot Riserva 2006, Elio Grasso
Barolo Vigneto Cannubi 2008, Burlotto
Barolo Vigneto Monvigliero 2008| Burlotto
Barolo Bric del Fiasc 2008, Paolo Scavino
Barolo Rocche dell’Annunziata Riserva 2006, Paolo Scavino
Barolo Brunate 2008, Roberto Voerzio
Barolo Rocche dell’Annunziata Torriglione 2008, Roberto Voerzio
Barolo Cicala 2008, Poderi Aldo Conterno
Barolo Granbussia Riserva 2005, Poderi Aldo Conterno
Barolo Romirasco 2008, Poderi Aldo Conterno
Barbaresco 2009, Gaja
Langhe Nebbiolo Sorì Tildìn 2009, Gaja
Langhe Nebbiolo Sperss 2008, Gaja
Barbaresco Camp Gros Martinenga 2008, Tenute Cisa Asinari Marchesi di Gresy
Barbaresco Fausoni 2009, Sottimano
Barbaresco Pajoré 2009, Rizzi
Barbaresco Pora 2008, Ca’ del Baio
Barbaresco Rabajà 2009, Giuseppe Cortese
Barbaresco Rabajà Riserva 2007, Produttori del Barbaresco
Barbaresco Roncaglie 2009, Poderi Colla
Barbaresco Santo Stefano Riserva 2007, Castello di Neive
Barbaresco Tulin 2009, Pelissero
Barbera d’Alba Vigna Pozzo 2009, Renato Corino
Barbera d’Asti Bricco dell’Uccellone 2010, Braida Giacomo Bologna
Barbera d’Asti La Bogliona 2009, Scarpa
Barbera d’Asti Pomorosso 2009, Coppo
Barbera d’Asti Superiore Alfiera 2009, Marchesi Alfieri
Barbera d’Asti Superiore Mongovone 2010, Elio Perrone
Barolo 2008, Bartolo Mascarello
Barolo Boscareto 2006, Ferdinando Principiano
Barolo Bricat 2008, Manzone
Barolo Bricco delle Viole 2008, G. D. Vajra
Barolo Bricco Gattera 2008, Cordero di Montezemolo
Barolo Bricco Sarmassa 2008, Brezza
Barolo Brunate 2008, Enzo Boglietti
Barolo Brunate Le Coste 2008, Rinaldi
Barolo Bussia 2008, Fratelli Barale
Barolo Cannubi 2008, E. Pira & Figli
Barolo Cannubi Boschis 2008, Sandrone
Barolo Gallinotto 2008, Mauro Molino
Barolo Margheria 2008, Azelia
Barolo Millenovecento48 2008, Josetta Saffirio
Barolo Monprivato Cà d’Morissio Riserva 2004, Giuseppe Mascarello
Barolo Riserva 2005, Borgogno
Barolo Riserva 2006, Livia Fontana
Barolo Rocche 2008, Vietti
Barolo Rocche Riserva 2006, Accomasso
Barolo San Giovanni 2008, Gianfranco Alessandria
Barolo Sarmassa 2008, Brezza
Barolo Sorì Ginestra 2008, Conterno Fantino
Barolo Vigna d’la Roul 2008, Podere Rocche dei Manzoni
Barolo Vigna Elena Riserva 2006, Cogno
Barolo Vigna Rionda 2008, Pira
Barolo Vigna Rionda Tommaso Canale 2008, Giovanni Rosso
Barolo Villero 2007 | Giuseppe Mascarello
Barolo Villero 2008| Giacomo Fenocchio
Barolo Villero 2008, Oddero
Boca 2008, Le Piane
Caluso Passito Sulé 2006, Orsolani
Carema Etichetta Bianca 2008, Ferrando
Colli Tortonesi Timorasso Pitasso 2010, Claudio Mariotto
Derthona Timorasso Costa del Vento 2010, Vigneti Massa
Dogliani Briccolero 2011, Chionetti
Gattinara Riserva 2007, Travaglini
Gattinara San Francesco 2008, Antoniolo
Gattinara Valferana 2005, Nervi
Gavi del Comune di Gavi Minaia 2011, Nicola Bergaglio
Gavi Riserva 2010, La Raia
Ghemme dei Mazzoni 2008, Mazzoni
Grignolino del Monferrato Casalese Bricco del Bosco Vigne Vecchie 2007, Accornero
Langhe Rosso Harys 2010, Gillardi
Lessona 2008, Proprietà Sperino
Lessona Omaggio a Quintino Sella 2006, Tenute Sella
Nebbiolo d’Alba 2010, Hilberg-Pasquero
Piemonte Cortese Vilét 2010, Luigi Spertino
Piemonte Moscato d’Autunno 2011, Saracco
Roero Arneis Bricco delle Ciliegie 2011, Giovanni Almondo
Roero Bricco Medica 2009, Cascina Val del Prete
Roero La Val dei Preti 2010, Matteo Correggia
Roero Renesio Riserva 2008, Malvirà
Roero Sudisfà Riserva 2009, Negro
Soldati La Scolca Brut d’Antan Millesimato 2000, La Scolca

Lombardia (23)
Franciacorta Cuvée Annamaria Clementi Rosé 2004, Ca’ del Bosco
Franciacorta Dosage Zero 2007, Ca’ del Bosco
Franciacorta Dosaggio Zero Sublimis Riserva 2006, Uberti
Franciacorta Extra Brut Comarì del Salem 2007, Uberti
Valtellina Superiore Valgella Ca’ Moréi 2010, Fay
Valtellina Superiore Valgella Carterìa 2010, Fay
Cuvée Imperiale Vintage 2006, Berlucchi
Franciacorta Brut 2007, Enrico Gatti
Franciacorta Brut Rosé Cabochon 2005, Monte Rossa
Franciacorta Extra Brut 2006, Ferghettina
Franciacorta Extra Brut Vintage Riserva 2006, La Montina
Franciacorta Gran Cuvée Brut 2007, Bellavista
Franciacorta Non Dosato Gualberto 2006, Ricci Curbastro
Franciacorta Satèn 2008, Il Mosnel
Franciacorta Zero Casa delle Colonne Riserva 2005, Fratelli Berlucchi
Moscato di Scanzo Doge 2009, La Brugherata
Oltrepò Pavese Barbera La Maga 2009, Castello di Cigognola
Oltrepò Pavese Pinot Nero Brut Giorgi 1870 Gran Cuvée Storica 2008, Giorgi
Oltrepò Pavese Pinot Nero Noir 2009, Tenuta Mazzolino
Sforzato di Valtellina Albareda 2010, Mamete Prevostini
Sforzato di Valtellina Sfurzat 5 Stelle 2009, Nino Negri
Sfursat di Valtellina Fruttaio Ca’ Rizzieri 2008, Aldo Rainoldi
Valtellina Superiore Prestigio 2009, Triacca

Alto Adige (29)
Alto Adige Cabernet Mumelter Riserva 2010, Cantina Bolzano
Alto Adige Merlot Siebeneich Riserva 2010, Cantina Bolzano
Alto Adige Cabernet Sauvignon Lafòa 2009, Schreckbichl Colterenzio
Alto Adige Sauvignon Lafòa 2010, Schreckbichl Colterenzio
Alto Adige Moscato Giallo Passito Serenade 2009, Kellerei Kaltern Caldaro
Alto Alto Adige Pinot Nero Pfarrhof Riserva 2009, Kellerei Kaltern Caldaro
Alto Adige Pinot Grigio Sanct Valentin 2010, St. Michael-Eppan
Alto Adige Sauvignon Sanct Valentin 2011, St. Michael-Eppan
Alto Adige Valle Isarco Grüner Veltliner 2011, Manni Nössing
Alto Adige Valle Isarco Kerner 2011, Manni Nössing
Alto Adige Valle Isarco Sylvaner R 2011, Kofererhof
Alto Adige Valle Isarco Veltliner 2011, Kofererhof
Alto Adige Lagrein Porphyr Riserva 2009, Cantina Terlano
Alto Adige Terlano Chardonnay 1999, Cantina Terlano
Alto Adige Terlano Sauvignon Quarz 2010, Cantina Terlano
Alto Adige Cabernet Sauvignon Cor Römigberg 2008, Alois Lageder
Alto Adige Gewürztraminer Terminum Vendemmia Tardiva 2010, Tramin
Alto Adige Merlot Gant Riserva 2009, Andriano Cantina
Alto Adige Moscato Giallo Passito Baronesse Baron Salvadori 2010, Nals Margreid
Adige Moscato Rosa 2010, Franz Haas
Alto Adige Pinot Nero Barthenau Vigna S. Urbano 2009, J. Hofstätter
Alto Adige Sauvignon Flora 2011, Girlan
Alto Adige Sauvignon Passito Saphir 2010, Laimburg
Alto Adige Terlano Sauvignon Lieben Aich 2010, Manincor
Alto Adige Val Venosta Riesling Windbichel 2010, Castel Juval Tenuta Unterortl
Alto Adige Valle Isarco Kerner Sabiona 2010, Cantina Produttori Valle Isarco
Alto Adige Valle Isarco Riesling Praepositus 2010, Abbazia di Novacella
Alto Adige Valle Isarco Sylvaner 2011, Taschlerhof
Kermesse 2008, Elena Walch

Trentino (10)
Trento Brut Giulio Ferrari Riserva del Fondatore 2002, Ferrari
Trento Extra Brut Perlé Nero 2006, Ferrari
Rosso Faye 2009, Pojer e Sandri
San Leonardo 2007, Tenuta San Leonardo
Teroldego Rotaliano Clesurae 2009, Cantina Rotaliana
Trento Brut Altemasi Graal Riserva 2005, Cavit
Trento Brut Methius Riserva 2006, Dorigati
Trento Brut Riserva 2006, Balter
Trento Brut Riserva 2006, Maso Martis
Trento Brut Riserva 2007, Letrari

Friuli Venezia Giulia (32)
Capo Martino 2010, Jermann
Vintage Tunina 2010, Jermann
Bianco Breg Anfora 2006, Gravner
Ribolla Anfora 2006, Gravner
Colli Orientali del Friuli Bianco Biancosesto 2011, La Tunella
Colli Orientali del Friuli Rosso L’Arcione 2008, La Tunella
Friuli Isonzo Sauvignon Picol 2010, Lis Neris
Lis 2008, Lis Neris
Colli Orientali del Friuli Picolit 2008, Livio Felluga
Colli Orientali del Friuli Rosazzo Bianco Terre Alte 2010, Livio Felluga
Friuli Isonzo Rive Alte Sauvignon Piere 2010, Vie di Romans
Friuli Isonzo Rive Alte Sauvignon Vieris 2010, Vie di Romans
Dut’Un 2009, Vie di Romans
Braide Alte 2010, Livon
Colli Orientali del Friuli Cialla Schioppettino 2008, Ronchi di Cialla
Colli Orientali del Friuli Merlot Ros di Buri 2009, Meroi
Colli Orientali del Friuli Merlot Vigne Cinquant’anni 2008, Le Vigne di Zamò
Colli Orientali del Friuli Sauvignon Zuc di Volpe 2011, Volpe Pasini
Colli Orientali del Friuli Verduzzo Crei 2010 |Sara & Sara
Colli Orientali del Friuli Verduzzo Friulano Passito Cràtis 2009, Scubla
Collio Bianco Broy 2011, Collavini
Collio Bianco Vigne 2011, Zuani
Collio Chardonnay 2011, Colmello di Grotta
Collio Friulano 2010, Roncùs
Collio Friulano 2011, Colle Duga
Collio Friulano 2011, Tenuta La Ponca
Collio Friulano 2011, Toros
Collio Sauvignon de La Tour 2011, Villa Russiz
Collio Sauvignon Ronco delle Mele 2011, Venica
Collio Sauvignon Segrè 2011, Castello di Spessa
Friuli Isonzo Malvasia 2011, Drius
Friuli Isonzo Rive Alte Friulano Toc Bas 2011, Ronco del Gelso

Veneto (30)
Amarone della Valpolicella Classico Costasera Riserva 2007, Masi
Amarone della Valpolicella Classico Mazzano 2006, Masi
Amarone della Valpolicella Classico 2008, Allegrini
La Poja 2008, Allegrini
Crosara 2009, Maculan
Fratta 2009, Maculan
Amarone della Valpolicella 2009, Zonin
Amarone della Valpolicella Classico 2005, Bertani
Amarone della Valpolicella Classico 2007, Santa Sofia
Amarone della Valpolicella Classico Acinatico 2008, Stefano Accordini
Amarone della Valpolicella Classico Casa dei Bepi 2007, Viviani
Amarone della Valpolicella Classico Case Vecie 2008, Brigaldara
Amarone della Valpolicella Classico Le Balze Riserva 2007, Novaia
Amarone della Valpolicella Classico Monte Cà Bianca 2007, Begali
Amarone della Valpolicella Classico Morar 2007, Valentina Cubi
Amarone della Valpolicella Classico Pergole Vece 2008, Le Salette
Amarone della Valpolicella Classico Sergio Zenato Riserva 2006, Zenato
Amarone della Valpolicella Classico Vigneto Monte Sant’Urbano 2008, Speri
Amarone della Valpolicella I Prognai 2006, Fratelli Giuliari
Amarone della Valpolicella Rocca Sveva Riserva 2003, Cantina di Soave
Amarone della Valpolicella Vigneto di Monte Lodoletta 2006, Romano Dal Forno
Capitel Foscarino 2011, Anselmi
Massi Fitti 2009, Suavia
Montello e Colli Asolani Il Rosso dell’Abazia 2009, Serafini & Vidotto
Recioto della Valpolicella 2006, Trabucchi
Soave Classico La Rocca 2010, Pieropan
Soave Classico Le Bine de Costìola 2010, Tamellini
Soave Classico Superiore Foscarin Slavinus 2010, Montetondo
Soave Classico Vecchie Vigne Contrada Salvarenza 2010, Gini
Vulcaia Fumé 2010, Inama

Liguria (8)
Altrove 2010, Prima Terra
Cinque Terre 2011, Capellini
Colli di Luni Vermentino Boboli 2011, Giacomelli
Colli di Luni Vermentino Numero Chiuso 2008, Lunae
Granaccia Sciurbì 2009, Cascina Praiè
Rossese di Dolceacqua Bricco Arcagna 2010, Terre Bianche
Rossese di Dolceacqua Superiore Posaù 2010, Maccario Dringenberg
Vignamare 2010, Lupi 827

Emilia Romagna (9)
Albana di Romagna Passito ScaccoMatto 2008, Fattoria Zerbina
Colli Bolognesi Classico Pignoletto Vigna Antica 2011, Tenuta Bonzara
Colli di Rimini Cabernet Montepirolo 2008, San Patrignano
Gutturnio Superiore Vignamorello 2011, La Tosa
Lambrusco di Sorbara Premium Mention Honorable Vecchia Modena 2011, Cleto Chiarli
Lambrusco di Sorbara Secco Vigna del Cristo 2011, Cavicchioli
Otello Nero di Lambrusco 2011, Ceci
Sangiovese di Romagna di Predappio Vigna del Generale Ris. 2009, Casetto dei Mandorli
Sangiovese di Romagna Superiore Thea Riserva 2010, Tre Monti

Toscana (97)
Brunello di Montalcino 2007, Biondi Santi
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Biondi Santi
Brunello di Montalcino Cerretalto 2006, Casanova di Neri
Brunello di Montalcino Tenuta Nuova 2007, Casanova di Neri
Brunello di Montalcino Vigna Loreto 2007, Mastrojanni
Brunello di Montalcino Vigna Schiena d’Asino 2007, Mastrojanni
Chianti Classico Vigna del Sorbo Riserva 2009, Fontodi
Flaccianello della Pieve 2009, Fontodi
Fontalloro 2009, Fèlsina
Maestro Raro 2009, Fèlsina
Cepparello 2009, Isole e Olena
Syrah Collezione Privata 2007, Isole e Olena
I Sodi di San Niccolò 2008, Castellare di Castellina
Poggio ai Merli 2010, Castellare di Castellina
Solaia 2009, Antinori
Tignanello 2009, Antinori
Bolgheri Sassicaia Sassicaia 2009, Tenuta San Guido
Guidalberto 2010, Tenuta San Guido
Bolgheri Superiore Ornellaia 2009, Tenuta dell’Ornellaia
Masseto 2009, Tenuta dell’Ornellaia
Guardiavigna 2009, Podere Forte
Orcia Rosso Petrucci 2009, Podere Forte
Bolgheri Rosso Camarcanda 2009, Ca’ Marcanda
Bolgheri Rosso Superiore I Castagni 2008, Michele Satta
Bolgheri Superiore Grattamacco Rosso 2009, Grattamacco
Bolgheri Superiore Guado al Tasso 2009, Tenuta Guado al Tasso
Brunello di Montalcino 2007, Cerbaiona
Brunello di Montalcino 2007, Fattoria Poggio di Sotto
Brunello di Montalcino 2007, Le Potazzine
Brunello di Montalcino 2007, Salvioni
Brunello di Montalcino 2007, Sesti
Brunello di Montalcino Bramante Riserva 2006, San Lorenzo
Brunello di Montalcino Poggio al Vento Riserva 2004, Col d’Orcia
Brunello di Montalcino Poggio all’Oro Riserva 2006, Castello Banfi
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Canalicchio di Sopra
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Caprili
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Fuligni
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Le Chiuse
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Le Macioche
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Piancornello
Brunello di Montalcino Riserva 2006, Tenuta di Sesta
Brunello di Montalcino Ugolaia 2006, Lisini
Brunello di Montalcino V.V. 2007, Le Ragnaie
Brunello di Montalcino Vigna delle Raunate Riserva 2006, Mocali
Brunello Vigna di Pianrosso S. Caterina Ris. 2006, Ciacci Piccolomini d’Aragona
Brunello di Montalcino Vigna Paganelli Riserva 2006, Tenuta Il Poggione
Cabernet Franc 2009, Vignamaggio
Caiarossa 2009, Caiarossa
Campo all’Albero 2009, La Sala
Castello di Vicarello 2009, Castello di Vicarello
Chianti Classico Il Margone Riserva 2008, Il Molino di Grace
Chianti Classico Il Poggio Riserva Cinquantenario 2008, Castello Monsanto
Chianti Classico Il Puro Vigneto Casanova Riserva 2008, Castello di Volpaia
Chianti Classico Riserva 2010, Capannelle
Chianti Classico Riserva di Fizzano Riserva 2009, Rocca delle Macìe
Chianti Classico Vigna Grospoli Antico Lamole 2009, Fattoria di Lamole
Chianti Classico Vigneto Montecasi 2009, Castello San Donato In Perano
Chianti Rùfina Riserva 2009, I Veroni
Chianti Rufina Vigneto Bucerchiale Riserva 2009, Fattoria Selvapiana
Colline Lucchesi Rosso Tenuta di Valgiano 2009, Tenuta di Valgiano
Cortona Syrah 2009, Stefano Amerighi
Cortona Syrah Il Bosco 2009, Tenimenti Luigi d’Alessandro
d’Alceo 2008, Castello dei Rampolla
Dedicato a Walter 2009, Poggio Al Tesoro
Do Ut Des 2010, Fattoria Carpineta Fontalpino
Dulcamara 2009, I Giusti & Zanza
Federico Primo 2009, Gualdo Del Re
Filare 18 2010, Casadei
Foglio 38 2008, Fornacelle
Galatrona 2010, Petrolo
Ghiaie della Furba 2008, Capezzana
I Balzini White Label 2009, I Balzini
Il Carbonaione 2009, Podere Poggio Scalette
Il Pareto 2009 Tenuta di Nozzole, Tenute Folonari
Le Pergole Torte 2009, Montevertine
Livernano 2009, Livernano
Mandrione 2010, La Corsa
Messorio 2009, Le Macchiole
Oreno 2009, Tenuta Sette Ponti
Percarlo 2008, Fattoria San Giusto a Rentennano
Redigaffi2010, Tua Rita
Ripa delle More 2009, Castello Vicchiomaggio
Rosso di Montalcino 2010, Brunelli
Rosso di Montalcino 2010, Pietroso
Rosso di Montalcino 2010, Tiezzi
Saffredi 2009, Fattoria Le Pupille
San Lorenzo 2009, Sassotondo
Sassi Chiusi 2009, La Porta di Vertine
Strido 2008, Podere La Regola
Suisassi 2009, Duemani
Veneroso 2009, Tenuta di Ghizzano
Vernaccia di San Gimignano Vigna a Solatio Riserva 2009, Falchini
Vin Santo del Chianti Classico 2005, Villa Calcinaia
Vin Santo del Chianti Occhio di Pernice 2005, Tenuta Vitereta
Vin Santo di Montepulciano Dolce Sinfonia 2007, Bindella
Vino Nobile di Montepulciano Asinone 2009, Poliziano
Vino Nobile di Montepulciano Nocio dei Boscarelli 2008, Boscarelli

Marche (23)
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore Balciana 2010, Sartarelli
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore Tralivo 2010, Sartarelli
Cimaio 2009, Casalfarneto
Conero Dorico Riserva 2008, Moroder
Conero Poy Riserva 2008, Polenta
Il Pollenza 2009, Il Pollenza
Kurni 2010, Oasi degli Angeli
Lacrima di Morro d’Alba Superiore 2010, Stefano Mancinelli
Lysipp 2008, Fattoria Serra San Martino
Pathos 2010, Santa Barbara
Rosso Piceno Superiore Reggio del Filare 2009, Velenosi
Solo 2010, Dezi
Verdicchio dei Castelli di Jesi Brut Metodo Classico Ubaldo Rosi Riserva 2006, Colonnara
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Plenio Riserva 2009, Umani Ronchi
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Salmariano Riserva 2009, Marotti Campi
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico San Nicolò Riserva 2010, Brunori
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico San Sisto Riserva 2009, Fazi Battaglia
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore Il Bacco 2010, Fattoria Coroncino
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore Podium 2010, Garofoli
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore San Michele 2010, Bonci
Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Villa Bucci Riserva 2009, Bucci
Verdicchio dei Castelli di Jesi Passito Tordiruta 2008, Moncaro
Verdicchio di Matelica Mirum Riserva 2010, Fattoria La Monacesca

Umbria (12)
Montefalco Rosso Riserva 2008, Arnaldo Caprai
Sagrantino di Montefalco 25 Anni 2008, Arnaldo Caprai
Armaleo 2008, Palazzone
Bacca Rossa Passito 2008, La Palazzola
Cervaro della Sala 2010, Castello della Sala
Montefalco Sagrantino 2008, Cantina Novelli
Montefalco Sagrantino Campo alla Cerqua 2008, Tabarrini
Montefalco Sagrantino Colleallodole 2009, Milziade Antano Fattoria Colleallodole
Orvieto Classico Superiore Luigi e Giovanna 2009, Barberani
Torgiano Rosso Rubesco Vigna Monticchio Riserva 2007, Lungarotti
Villa Fidelia Rosso 2010, Sportoletti
Vinsanto 2007, La Palazzola

Lazio (11)
Montiano 2010, Falesco
Montiano Trentanni 2009, Falesco
Capolemole Bianco 2011, Marco Carpineti
Cesanese del Piglio Superiore Romanico 2010, Coletti Conti
Cesanese di Affile Capozzano 2010, Formiconi
Donna Adriana 2011, Castel De Paolis
Frascati Superiore Luna Mater 2011, Fontana Candida
Idea 2011, Trappolini
Le Vignole 2010, Colle Picchioni
Mater Matuta 2009, Casale del Giglio
Morrone 2008, Tenuta Santa Lucia

Abruzzo (14)
Cerasuolo d’Abruzzo 2011, Valentini
Trebbiano d’Abruzzo 2007, Valentini
Montepulciano d’Abruzzo San Calisto 2009, Valle Reale
Trebbiano d’Abruzzo Vigneto di Popoli 2010, Valle Reale
Edizione 12 Cinque Autoctoni L2010, Farnese
Montepulciano d’Abruzzo 2009, Emidio Pepe
Montepulciano d’Abruzzo Binomio 2008, La Valentina
Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane Adrano 2009, Villa Medoro
Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane Neromoro Riserva 2008, Nicodemi
Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane Zanna Riserva 2008, Dino Illuminati
Montepulciano d’Abruzzo Mazzamurello 2009, Torre dei Beati
Montepulciano d’Abruzzo Podere Castorani 2008, Castorani
Pecorino 2010, Cataldi Madonna
Trebbiano d’Abruzzo Marina Cvetic 2010, Masciarelli

Campania (27) Fiano di Avellino Pietracalda 2011, Feudi di San Gregorio
Taurasi 2008, Feudi di San Gregorio
Irpinia Campi Taurasini Satyricon 2009, Luigi Tecce
Taurasi Poliphemo 2008, Luigi Tecce
Aglianico del Taburno Terra di Rivolta Riserva 2009, Fattoria La Rivolta
Cilento Fiano Pietraincatenata 2010, Luigi Maffini
Costa d’AmalfiFurore Bianco Fiorduva 2011, Furore Marisa Cuomo
Cupo 2010, Pietracupa
Falerno del Massico Rosso Camarato 2007, Villa Matilde
Falerno del Massico Rosso Etichetta Bronzo 2009, Masseria Felicia
Fiano di Avellino 2010, Ciro Picariello
Fiano di Avellino Alimata 2011, Villa Raiano
Fiano di Avellino Montefredane 2011, Sanpaolo
Fiano di Avellino Pietramara Etichetta Bianca 2011, I Favati
Fiano di Avellino Sarno 1860 2011, Tenuta Sarno 1860
Fiano di Avellino Vigna della Congregazione 2010, Villa Diamante
Greco di Tufo Tornante 2011, Vadiaperti
Greco di Tufo Vigna Cicogna 2011, Benito Ferrara
Montevetrano 2010, Montevetrano
Naima 2007, Viticoltori De Conciliis
Piancastelli 2009, Terre del Principe
Sabbie di Sopra Il Bosco 2010, Nanni Cope’
Taurasi CampoRe Riserva 2006, Terredora
Taurasi Mater Domini 2008, Rocca del Principe
Taurasi Radici 2008, Mastroberardino
Taurasi Vigne d’Alto 2007, Contrade di Taurasi
Terra di Lavoro 2010, Galardi

Puglia (11)
Gelso d’Oro 2010, Podere 29
La Signora 2009, Morella
Le Braci 2006, Azienda Monaci
Moscato di Trani Kaloro 2010, Tormaresca
Nero 2009, Conti Zecca
Patriglione 2007, Taurino
Platone 2009, Tenute Al Bano Carrisi
Primitivo di Manduria Es 2010, Gianfranco Fino
Primitivo di Manduria Sessantanni 2009, Feudi di San Marzano
Salice Salentino Rosso Donna Lisa Riserva 2009, Leone de Castris
Visellio 2010, Tenute Rubino

Basilicata (7) Aglianico del Vulture Basilisco 2009, Basilisco
Aglianico del Vulture Don Anselmo 2008, Paternoster
Aglianico del Vulture Il Sigillo 2008, Cantine del Notaio
Aglianico del Vulture Re Manfredi 2009, Re Manfredi
Aglianico del Vulture Serra del Prete 2010, Musto Carmelitano
Aglianico del Vulture Titolo 2010, Elena Fucci
Aglianico del Vulture Valle del Noce 2010, D’Angelo

Calabria (4)
Cirò Rosso Classico Ronco dei Quattroventi 2010, Fattoria San Francesco
Cirò Rosso Classico Superiore Ripe del Falco Riserva 2001, Ippolito 1845
Magno Megonio 2010, Librandi
Moscato Passito di Saracena 2011, Cantine Viola

Sicilia (22)
Chardonnay 2010, Tasca d’Almerita
Contea di Sclafani Rosso del Conte 2008, Tasca d’Almerita
Diamante d’Almerita 2011, Tasca d’Almerita
Cometa 2011, Planeta
Don Antonio 2010, Morgante
Duca Enrico 2009, Duca di Salaparuta
Etna Bianco Superiore Pietramarina 2008, Benanti
Etna Rosso Outis 2008, Vini Biondi
Etna Rosso Quota 600 2010, Graci
Etna Rosso San Lorenzo 2010, Girolamo Russo
Faro Palari 2010, Palari
Il Frappato 2010, Occhipinti
L’Ecrù 2010, Firriato
Litra 2010, Abbazia Santa Anastasia
Lu Patri 2010 , Baglio del Cristo di Campobello
Malvasia delle Lipari Passito Selezione Carlo Hauner 2009, Hauner
Marsala Superiore Semisecco Ambra Donna Franca Riserva L28610, Florio
MenfiCabernet Sauvignon La Vota 2010, Cantine Barbera
Passito di Pantelleria Ben Ryé 2010, Donnafugata
Sàgana 2010, Cusumano
Sole dei Padri 2008, Dei Principi di Spadafora
Tendoni di Trebbiano 2010, Centopassi

Sardegna (7)
Alghero Rosso Marchese di Villamarina 2007, Sella & Mosca
Barrua 2009, Agricola Punica
Cannonau di Sardegna Carnevale Riserva 2008, Giuseppe Sedilesu
Cannonau di Sardegna Josto Miglior Riserva 2009, Jerzu
Carignano del Sulcis Superiore Terre Brune 2008, Cantina Santadi
Santigaini 2008, Capichera
Turriga 2008, Argiolas