

Vi har dog alligevel haft fornøjelse af et felt på 7 vine, men 2 overlevede ikke. 1 var oxyderet og 1 var totalt svovlet, så kun 5 vine overlevede testen.
Den absolutte vinder med et ekstra gear i forhold til konkurrenterne var Schiavenza's klassiske, almindelige Barolo fra Serralunga d'Alba importeret af Carlo Merolli. Den koster også lidt mere end konkurrenterne på de næste pladser.
Herefter var der næsten dødt løb mellem Renato Ratti's Mascenasco fra byen La Morra og Cascino Cucco's Ceratti fra byen Serralunga d'Alba, men det er lige Ratti, der løber med 2. pladsen med et mulehår. Fremover fåes den til kr. 129,95 v/12 flasker ved importøren Philipson Wine. Det er et rent kup Cascino Cucco sælges for 165,00 hos Carlo Merolli, og det er dælme også billigt!
Begge vine får og fortjener "Kanonvin til spotpris" med exceptionel til prisen. Det er faktisk helt utroligt, hvad man får for pengene her!
4. pladsen går til Barolo fra Rocche di Castelletto, importeret af Toscavini. Den fremstår faktisk moden i sine duft- og smagsnuancer og er klassisk Barolo. Selvfølgelig kan den gemmes, men den smager allerede fremragende nu.
5. pladsen gik til Cascina Cucco's enkeltmark Vigna Cucco. Den har mange duft- og smagsnuancer af fadlagringen, og det er tydeligt, at den skal ligge, inden den er klar til nydelse. Den kan ikke helt bide skeer med søsteren fra Ceratti-marken, men den er stadig en solid Barolo med solide 2 glas.
| Barolo, Schiavenza | 2004 | 199,00 | Carlo Merolli | ![]() ![]() |
18.04.2009 | Rubinrød. Sødmefuld næse med lakrids, træ, blomme og solid kraft. En tone af parfume er inkluderet. Smagen er blød og rund med en fin sødme og toner af lakrids, mineraler, tjære, blomme, mint og saftigt snit. Kraftfuld og harmonisk vin med rank struktur og heftige tanniner. Lakridsen skyller over munden i finalen. Bør gemmes. Drik 2011-2020. Link til anmeldelse i vindatabasen |
| Barolo Mascenasco, Renato Ratti | 2004 | 129,95 v/12 | Philipson Wine | ![]() ![]() |
18.04.2009 | Rubinrød. Næsen har røde bær, blomme, karamel og lakrids. Smagen er blød og rund med kaskader af lakrids, blomme, lette trætoner og viol. Saftig og næsten tygbar via fedme. Meget harmonisk og velstruktureret med solid længde og fin tyngde. Kan med fordel gemmes. Drik 2010-2016. Link til anmeldelse i vindatabasen |
| Barolo Ceratti, Cascina Cucco | 2004 | 165,00 | Carlo Merolli | ![]() ![]() |
18.04.2009 | Rubinrød. Næsen har pebermynte, chokolade, lakrids og blomme. Smagen har karamel, pebermynte/mint, chokolade og lakrids i en rund og blød smag med flot frugtsyreniveau med bid. Smager bølger frem og tilbage i munden på en herlig måde. Rimeligt med tanniner i slutfasen. Skal gemmes. Drik 2010-2017. Link til anmeldelse i vindatabasen |
| Barolo, Rocche di Castelletto | 2004 | 199,00 | Toscavini | ![]() ![]() |
18.04.2009 | Rubinrød med letbrun kant. Let sødmefuld næse med tjære, blomme, mint, lakrids og læder. Klassisk Barolo-næse. Smagen er silkeblød med skovbund, tjære, mint og lakrids. Ret saftig og harmonisk vin til fine og frugtede nuancer. Fremstår moden - dog med relativt heftige tanniner i finalen. Drik 2009-2014. Link til anmeldelse i vindatabasen |
| Barolo Vigna Cucco, Cascina Cucco | 2004 | 165,00 | Carlo Merolli | ![]() ![]() |
18.04.2009 | Rubinrød. Næsen har karamel, mørk frugt, tjære, masser af træ og blomme. Smagen er blød og rund med karamel, kokos, træ, blomme og tjære med nærværende frugtsyre og nerve. Middelstyrke Barolo i god balance og fin smag med relativt kraftigt fadpræg lige nu i udviklingsfasen. Kraftige tanniner og god, lang smag. Skal gemmes. Drik 2011-2017. Link til anmeldelse i vindatabasen |